Dňa 27. mája 1942 sa odohrala jedna z najvýznamnejších a najodvážnejších akcií československého protinacistického odboja počas druhej svetovej vojny – atentát na Reinharda Heydricha. Tento čin sa stal symbolom hrdinstva, odporu a odvahy proti totalitnej moci.
Kto bol Reinhard Heydrich?
Reinhard Heydrich bol jednou z najobávanejších postáv nacistického režimu. Zastával funkciu ríšskeho protektora Čiech a Moravy a bol hlavným šéfom nacistického bezpečnostného aparátu, vrátane Gestapa a SS. Bol považovaný za muža so „železným srdcom“ a bol hlavným organizátorom konferencie vo Wannsee, kde nacisti definitívne schválili tzv. „konečné riešenie židovskej otázky“ – plánovanú likvidáciu európskeho židovstva.
Príprava operácie Anthropoid
Za cieľ zlikvidovať Heydricha dali rozkaz exilová československá vláda v Londýne spolu s britskou tajnou službou SOE (Special Operations Executive). Na realizáciu tohto plánu boli vybraní a vycvičení dvaja československí parašutisti – Jozef Gabčík a Jan Kubiš.
Ich výsadok a príprava boli mimoriadne náročné, no títo muži boli pripravení položiť život za slobodu svojej vlasti. Neboli však sami – počas príprav aj samotnej operácie mali obrovskú podporu československého domáceho odboja a civilného obyvateľstva, ktoré poskytovalo informácie, úkryty a pomoc.
Osobný príbeh:
Jozef Gabčík a Jan Kubiš sa nepoznali veľmi dlho pred operáciou, no rýchlo vytvorili pevné puto odvahy a dôvery. Ich rozhodnutie zapojiť sa do tak riskantnej akcie nebolo len o vojenskej taktike, ale predovšetkým o hlbokej viere v slobodu a spravodlivosť.
Priebeh atentátu
Atentát sa uskutočnil 27. mája 1942 v pražskej časti Libeň, kde Heydrich cestoval autom do svojho sídla. Gabčík s Kubišom zasadili rozhodujúci úder, keď zastavili Heydrichove vozidlo a zaútočili na neho. Aj keď Gabčíkova zbraň zlyhala, Kubiš hodil na auto ručný granát, ktorý Heydricha vážne zranil.
Heydrich bol prevezený do nemocnice, kde 4. júna 1942 na následky zranení zomrel.
Následky atentátu
Smrť Heydricha vyvolala obrovskú a krutú odozvu nacistov. Nasledovali brutálne represálie vrátane vyhladenia obcí Lidice a Ležáky, popravy tisícov nevinných ľudí a rozsiahle prenasledovanie odbojových skupín. Táto krvavá odplata mala za cieľ zastrašiť československý odpor, no paradoxne ešte viac posilnila ducha boja za slobodu.
Osobný príbeh:
Mnoho obyčajných ľudí, ktorí pomáhali parašutistom, riskovali svoje životy. Niektorí boli zatknutí a popravení. Ich obeta a odvaha sú neoddeliteľnou súčasťou príbehu operácie Anthropoid.
Význam a dedičstvo
Operácia Anthropoid sa stala symbolom odporu proti nacizmu a ukázala, že ani obrovská tyrania nemôže zlomiť odhodlanie ľudí brániť svoju krajinu a svoje hodnoty.
Jozef Gabčík a Jan Kubiš, spolu s ďalšími členmi odboja a podporovateľmi, zostávajú v pamäti ako hrdinovia, ktorých odvaha a obetavosť inšpiruje dodnes.
Zdroj: historylab.sk