Fotogaléria z odhalenia Pamätníka obetí holokaustu a rasového násilia

Dňa 26. 5. 2026 sme v Banskej Bystrici, na mieste bývalej synagógy, odhalili Pamätník obetí holokaustu a rasového násilia.

Zišli sme sa na mieste, ktoré bolo viac ako sto rokov centrom duchovného a kultúrneho života židovskej komunity. Komunity, ktorú sa nacisti a fašisti snažili zlikvidovať fyzicky, a ktorej skazu neskôr chceli dokonať komunisti ničením židovských pamiatok, medzi ktoré patrila aj naša synagóga.

Tento pamätník vracia pamäť miestu, ktoré malo zostať zabudnuté. Pripomína nám židovských spoluobčanov, ktorí tu žili, pracovali a podieľali sa na rozvoji Banskej Bystrice.

Pamätník je tichou spomienkou na obete holokaustu, rasového násilia a nenávisti. Zároveň je odkazom pre budúce generácie, aby sme nikdy nezabudli, kam vedie intolerancia a strata ľudskosti.

Pozývame vás k nahliadnutiu fotografií z podujatia.

Foto: Martin Korčok