Chaviva Reik – hrdinka, na ktorú nezabúdame

Chaviva Reik – hrdinka, na ktorú nezabúdame

Medzinárodný deň žien je príležitosťou pripomenúť si výnimočné ženy, ktoré svojou odvahou a obetavosťou zmenili dejiny. Jednou z nich je Chaviva Reik – bojovníčka, ktorá sa postavila proti nacizmu a obetovala svoj život za záchranu druhých.

Korene v Banskej Bystrici

Chaviva Reik, rodným menom Marta Reiková, sa narodila v Banskej Bystrici do chudobnej židovskej rodiny. Vyrastala v Radvani a už od mladého veku ju poháňala túžba po spravodlivosti. Angažovala sa v sionistickom mládežníckom hnutí Hašomer Hacair, kde prijala meno Chaviva – „Ľúbezná“.

Odchod do Palestíny a vojenský výcvik

V roku 1939 emigrovala do Palestíny, kde sa zapojila do budovania kibucov a zároveň vstúpila do polovojenskej organizácie Hagana. Pre svoje vodcovské schopnosti bola prijatá do elitných jednotiek Palmach a absolvovala tvrdý výcvik. Neskôr sa pridala k britskej Special Operations Executive (SOE), ktorá ju pripravila na pôsobenie v okupovanej Európe.

Nasadenie v SNP

V roku 1944 bola vyslaná na Slovensko v rámci Operácie Amsterdam. Hoci britské pravidlá neumožňovali ženám zúčastniť sa výsadkov, našla spôsob, ako sa dostať domov – 17. septembra 1944 pristála na letisku Tri duby pri Banskej Bystrici.

Zapojila sa do Slovenského národného povstania, pomáhala zostreleným pilotom, utečencom a organizovala výcvik židovských partizánov. Jej práca bola mimoriadne nebezpečná, no pokračovala v nej s neochvejným odhodlaním.

Zajatie a hrdinská smrť

Po potlačení SNP sa Chaviva Reik ukrývala v Nízkych Tatrách, no 1. novembra 1944 ju zajali nacisti. Odmietla zaprieť svoj židovský pôvod a ani pod mučením neprezradila žiadne informácie. 20. novembra 1944 bola spolu s ďalšími zajatcami zavraždená v Kremničke jednotkami Hlinkovej gardy a Einsatzgruppe H.

Pocta hrdinke

Po vojne bola Chaviva Reik ocenená viacerými vyznamenaniami. Mesto Banská Bystrica jej udelilo čestné občianstvo in memoriam a pri pamätníku SNP bola na jej počesť pomenovaná záhrada. V roku 2021 jej prezidentka Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam.

Záhrada Chavivy Reik v Banskej Bystrici

Pamätník odvahy a obety.

Záhrada je miestom tichej spomienky na ženu, ktorá neváhala riskovať život pre druhých.

• Pripomienka jej hrdinského boja v SNP

• Symbol odporu proti nespravodlivosti

• Miesto úcty k jej odkazu

Navštívte toto miesto a spoznajte príbeh ženy, ktorá bojovala za spravodlivosť.

 

Jej príbeh nám pripomína, že ženy zohrávali v histórii aktívnu úlohu v boji za slobodu. Chaviva Reik je symbolom odvahy a obetavosti, na ktorú nesmieme zabudnúť.

 

 

 

Zdroj: https://www.upn.gov.sk/sk/21-jun-1914-narodenie-chaviva-reik/?fbclid=IwY2xjawI4vQpleHRuA2FlbQIxMAABHaFXzIwz4PDOm9PmGXl6r5E9wuvVysYz0FNlseizRcG-mTzQn0FyqAg06A_aem_Zboj5n-_NHO3XPNrbnv9Lg

https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/gallery/haviva-reik?fbclid=IwY2xjawI4vT9leHRuA2FlbQIxMAABHTJcZCN65Q20tAVyQlPUt-FFcLtArjayPCqFHpJY4qa6gpkb_4jOTDoYCg_aem_0oTdvg59bzzNLCju13aNLw

Foto: bystricoviny.sk